Feb. 1
At Chicago (ESPN2/ESPN Deportes): Carlos Molina vs. Cory Spinks, IBF junior middleweight eliminator; Antwone Smith vs. Jose Luis Castillo, 10 rounds, welterweights; Artur Szpilka vs. Mike Mollo, 8 rounds, heavyweights; Donovan George vs. James Cook, Mike Jimenez vs. Jordan Brown, Jim Murphy vs. Aloric Carson, Junior Wright vs. Tim Johnson, Sergio Montes de Oca vs. Antoine Knight, Jaime Herrera vs. Marlon Smith
At Dusseldorf, Germany: Felix Sturm vs. Sam Soliman, 12 rounds, IBF middleweight eliminator
Feb. 2
At Las Vegas (Fox Deportes/FSN): Frankie Gomez vs. Lanard Lane, Mickey Bey Jr. vs. Robert Rodriguez, Joseph Diaz Jr. vs. Jose Ruiz, Badou Jack vs. TBA, Chris Pearson vs. TBA, Luis Arias vs. Joshua Robertson, Lionel Bellows vs. Jerrod Caldwell
At McAllen, Texas (UniMas): Jose Felix Jr. vs. Gerardo Robles, Rafael Reyes vs. Hardy Paredes, Matvey Korobov vs. Dionisio Miranda, Andre Dirrell vs. Michael Gbenga, Ivan Najera vs. Larry Yanez, Mario Amador vs. Jonathan Borja, David Rios vs. Noe Santamaria,
At Bayamon, Puerto Rico: Juan Manuel Lopez vs. Aldimar Silva Santos, 10 rounds,Jose "Chelo" Gonzalez vs. Alejandro Rodriguez, McWilliams Arroyo vs. Sonny Boy Jaro, McJoe Arroyo vs. Felipe Rivas, Jonathan Gonzalez vs. Omar Salado, Felix Verdejo vs. Jose Santiago
At Berlin: Eduard Gutknecht vs. Juergen Braehmer, 12 rounds, for Gutknecht's European light heavyweight title; Dustin Dirks vs. Christian Cruz, Dominik Britsch vs. Luis Crespo, ; Tyron Zeuge vs. Srdjan Mihajlovic, Robert Woge vs. Hakim Zoulikha, Enrico Kolling vs. Egidijus Kakstys vs.; Deion Jumah vs. Ruslan Bitarov
At Aulnay Sus Bois, France: Julien Marie Sainte vs. Maksim Bursak, 12 rounds, for vacant European middleweight title
Feb. 8
At Montreal (ESPN2/ESPN Deportes): Kevin Bizier vs. Nate Campbell, Tyler Asselstyne vs. Joel Diaz, Joachim Alcine vs. David Toribio, Didier Bence vs. Joey Dawejko, Steve Rolls vs. Ahman Selemani,Kevin Lavallee vs. Krzysztof Rogowski, ; Marc Pagcaliwangan vs. Laslow Fekete,
At Brisbane, Australia: Sonny Bill Williams vs. Frans Botha, 10 rounds, heavyweights
Feb. 9
At Ciudad Obregon, Mexico: Humberto Soto vs. Ricardo Alvarez, 12 rounds, lightweights; Julio Ceja vs. Jesus Ruiz, 10 rounds, bantamweights
At TBA, Mexico: Cristian Mijares vs. Enrique Bernache, 12 rounds, junior featherweights; Daniel Sandoval vs. Dennis Laurente, 10 rounds, welterweights
At Allentown, Pa.: Keenan Collins vs. George Rivera, rematch, 8 rounds, junior middleweights; William Miranda vs. Aaron Kinch, 6 rounds, heavyweights; Jeremy Stauffer vs. Elvin Sanchez, rematch, 6 rounds, cruiserweights; Frank De Alba vs. Bryan Acaba, 6 rounds, junior lightweights; Antoine Douglas vs. TBA, 4 rounds, middleweights
At Belfast, Northern Ireland: Kiko Martinez vs. Carl Frampton, 12 rounds, for Martinez's European junior featherweight title; Lee Selby vs. Martin Lindsay, 12 rounds, for Selby's British and Commonwealth featherweight title; Andy Lee vs. Anthony Fitzgerald, 10 rounds, middleweights
At Esbjerg, Denmark: Patrick Nielsen vs. Patrick Mendy, 12 rounds, middleweights; Alex Miskirtchian vs. Andreas Evensen, 12 rounds, for Miskirtchian's European featherweight title
Feb. 15
At Uncasville, Conn. (ESPN2/ESPN Deportes): Delvin Rodriguez vs. George Tahdooahnippah, 10 rounds, middleweights; Bayan Jargal vs. Chris Howard, 10 rounds, lightweights; Aleksandra Lopes vs. Addy Irrizarry, 8 rounds, welterweights; Antonio Marrero vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tylon Burris vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
At Hammond, Ind.: Donatas Bondorovas vs. David Thomas, rematch, 8 rounds, middleweights; Dimar Ortuz vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Mike Jimenez vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; David Martin III vs. Felix Abner, 6 rounds, heavyweights; Anthony Linenfelser vs. Russell Fiore, 4 rounds, lightweights; Prenice Brewer vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Genaro Mendez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Johnny Determan vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights; Adan Ortiz vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights; Jimmy Murphy vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Nick Ramirez vs. TBA, 4 rounds, welterweights
Feb. 16
At Atlantic City, N.J. (HBO): Adrien Broner vs. Gavin Rees, 12 rounds, for Broner's WBC lightweight title; Johnathon Banks vs. Seth Mitchell, rematch, 10 or 12 rounds, heavyweights; Sakio Bika vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for vacant WBC interim super middleweight title; Demetrius Hopkins vs. Charles Whittaker, 12 rounds, junior middleweights; Vicente Escobedo vs. Edner Cherry, 10 rounds, junior lightweights; Rau'Shee Warren vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Jamel Herring vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Wahid Rahim vs. TBA, 4 rounds, lightweights
At Tijuana (UniMas): Alejandro Lopez vs. Jhonatan Romero, 12 rounds, vacant IBF junior featherweright title; Hanzel Martinez vs. Alejandro Gonzalez Jr., 10 rounds, bantamweights; Jose Uzcategui vs. Rogelio Medina, 10 rounds, middleweights
At Longmont, Colo.: Raul Carrillo vs. Cesar Holguin, 8 rounds, welterweights; John Ryan Grimaldo vs. Juan Santiago, 6 rounds, welterweights
At Manila: Mateo Handig Singwangcha vs. Katsunari Talayama, 12 rounds, IBF strawweight eliminator
Feb. 22
At Washington, D.C. (ESPN2/ESPN Deportes): Lamont Peterson vs. Kendall Holt, 12 rounds, for Peterson's IBF junior welterweight title
At Cabazon, Calif. (Showtime): Art Hovhannisyan vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Tureano Johnson vs. Willie Fortune, 8 rounds, middleweights
At Palm Bay, Fla. (Telemundo): Jose Nieves vs. Danny Flores, 12 rounds, bantamweights
At Ontario, Calif.: Jose Angel Beranza vs. Christopher Martin, rematch, 8 rounds, junior featherweights
At Accra, Ghana: Joseph Agbeko vs. Luis Melendez, 12 rounds, bantamweights
At Galati, Romania: Alexander Alexeev vs. Garrett Wilson, 12 rounds, IBF cruiserweight eliminator; Manuel Charr vs. Yakup Saglam, 12 rounds, heavyweights
Feb. 23
At Detroit (Showtime): Devon Alexander vs. Kell Brook, 12 rounds, for Alexander's IBF welterweight title; Cornelius "K9" Bundrage vs. Ishe Smith, 12 rounds, for Bundrage's IBF junior middleweight title; J'Leon Love vs. Bronco McKart, 10 rounds, junior middleweights
At Huntington, N.Y. (NBC Sports Net): Vyacheslav Glazkov vs. Malik Scott, 10 rounds, heavyweights; Chris Algieri vs. Jose Peralta, 10 rounds, junior welterweights; Issouf Kinda vs. Javier Loya, 8 rounds, junior welterweights; Cletus Seldin vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Karl Dargan vs. Bryan Acaba, 6 rounds, lightweights; Anthony Karperis vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Alan Gotay vs. TBA, 4 rounds, lightweights
At Liverpool, England (Wealth TV): David Price vs. Tony Thompson, 10 rounds, heavyweights; Kevin Satchell vs. Luke Wilton, 12 rounds, for Satchell's British and Commonwealth flyweight titles; Darren Hamilton vs. Steve Williams, 12 rounds, for Hamilton's British junior welterweight title; Adil Anwar vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
At Atlantic City, N.J. (gofightlive.tv): Patrick Majewski vs. Jamaal Davis, 10 rounds, middleweights; Chuck Mussachio vs. Lionel Thompson, 8 rounds, light heavyweights; Todd Unthank-May vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Anthony Prescott vs. Adrian Wilson, 4 rounds, welterweights; Joshua Reyes vs. Kenneth Brown, 4 rounds, featherweights
At Ponce, Puerto Rico: Jose Pedraza vs. Alejandro Rodriguez, 10 rounds, junior lightweights; Mario Santiago vs. Marcos Jimenez, 10 rounds, junior lightweights; Manny Siaca vs. Gundrick King, 10 rounds, middleweights
At Gdansk, Poland: Andrew Golota vs. Przemyslaw Saleta, 10 rounds, heavyweights
At London: Prizefighter: Heavyweights (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Audley Harrison, Martin Rogan, Ian Lewison, Travis Walker, TBA, TBA, TBA, TBA; Tom Stalker vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
Feb. 27
At Kawasaki city, Japan: Juan Carlos Reveco vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, for Reveco's "regular" WBA flyweight title
At Chicago (ESPN2/ESPN Deportes): Carlos Molina vs. Cory Spinks, IBF junior middleweight eliminator; Antwone Smith vs. Jose Luis Castillo, 10 rounds, welterweights; Artur Szpilka vs. Mike Mollo, 8 rounds, heavyweights; Donovan George vs. James Cook, Mike Jimenez vs. Jordan Brown, Jim Murphy vs. Aloric Carson, Junior Wright vs. Tim Johnson, Sergio Montes de Oca vs. Antoine Knight, Jaime Herrera vs. Marlon Smith
At Dusseldorf, Germany: Felix Sturm vs. Sam Soliman, 12 rounds, IBF middleweight eliminator
Feb. 2
At Las Vegas (Fox Deportes/FSN): Frankie Gomez vs. Lanard Lane, Mickey Bey Jr. vs. Robert Rodriguez, Joseph Diaz Jr. vs. Jose Ruiz, Badou Jack vs. TBA, Chris Pearson vs. TBA, Luis Arias vs. Joshua Robertson, Lionel Bellows vs. Jerrod Caldwell
At McAllen, Texas (UniMas): Jose Felix Jr. vs. Gerardo Robles, Rafael Reyes vs. Hardy Paredes, Matvey Korobov vs. Dionisio Miranda, Andre Dirrell vs. Michael Gbenga, Ivan Najera vs. Larry Yanez, Mario Amador vs. Jonathan Borja, David Rios vs. Noe Santamaria,
At Bayamon, Puerto Rico: Juan Manuel Lopez vs. Aldimar Silva Santos, 10 rounds,Jose "Chelo" Gonzalez vs. Alejandro Rodriguez, McWilliams Arroyo vs. Sonny Boy Jaro, McJoe Arroyo vs. Felipe Rivas, Jonathan Gonzalez vs. Omar Salado, Felix Verdejo vs. Jose Santiago
At Berlin: Eduard Gutknecht vs. Juergen Braehmer, 12 rounds, for Gutknecht's European light heavyweight title; Dustin Dirks vs. Christian Cruz, Dominik Britsch vs. Luis Crespo, ; Tyron Zeuge vs. Srdjan Mihajlovic, Robert Woge vs. Hakim Zoulikha, Enrico Kolling vs. Egidijus Kakstys vs.; Deion Jumah vs. Ruslan Bitarov
At Aulnay Sus Bois, France: Julien Marie Sainte vs. Maksim Bursak, 12 rounds, for vacant European middleweight title
Feb. 8
At Montreal (ESPN2/ESPN Deportes): Kevin Bizier vs. Nate Campbell, Tyler Asselstyne vs. Joel Diaz, Joachim Alcine vs. David Toribio, Didier Bence vs. Joey Dawejko, Steve Rolls vs. Ahman Selemani,Kevin Lavallee vs. Krzysztof Rogowski, ; Marc Pagcaliwangan vs. Laslow Fekete,
At Brisbane, Australia: Sonny Bill Williams vs. Frans Botha, 10 rounds, heavyweights
Feb. 9
At Ciudad Obregon, Mexico: Humberto Soto vs. Ricardo Alvarez, 12 rounds, lightweights; Julio Ceja vs. Jesus Ruiz, 10 rounds, bantamweights
At TBA, Mexico: Cristian Mijares vs. Enrique Bernache, 12 rounds, junior featherweights; Daniel Sandoval vs. Dennis Laurente, 10 rounds, welterweights
At Allentown, Pa.: Keenan Collins vs. George Rivera, rematch, 8 rounds, junior middleweights; William Miranda vs. Aaron Kinch, 6 rounds, heavyweights; Jeremy Stauffer vs. Elvin Sanchez, rematch, 6 rounds, cruiserweights; Frank De Alba vs. Bryan Acaba, 6 rounds, junior lightweights; Antoine Douglas vs. TBA, 4 rounds, middleweights
At Belfast, Northern Ireland: Kiko Martinez vs. Carl Frampton, 12 rounds, for Martinez's European junior featherweight title; Lee Selby vs. Martin Lindsay, 12 rounds, for Selby's British and Commonwealth featherweight title; Andy Lee vs. Anthony Fitzgerald, 10 rounds, middleweights
At Esbjerg, Denmark: Patrick Nielsen vs. Patrick Mendy, 12 rounds, middleweights; Alex Miskirtchian vs. Andreas Evensen, 12 rounds, for Miskirtchian's European featherweight title
Feb. 15
At Uncasville, Conn. (ESPN2/ESPN Deportes): Delvin Rodriguez vs. George Tahdooahnippah, 10 rounds, middleweights; Bayan Jargal vs. Chris Howard, 10 rounds, lightweights; Aleksandra Lopes vs. Addy Irrizarry, 8 rounds, welterweights; Antonio Marrero vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tylon Burris vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
At Hammond, Ind.: Donatas Bondorovas vs. David Thomas, rematch, 8 rounds, middleweights; Dimar Ortuz vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Mike Jimenez vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; David Martin III vs. Felix Abner, 6 rounds, heavyweights; Anthony Linenfelser vs. Russell Fiore, 4 rounds, lightweights; Prenice Brewer vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Genaro Mendez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Johnny Determan vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights; Adan Ortiz vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights; Jimmy Murphy vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Nick Ramirez vs. TBA, 4 rounds, welterweights
Feb. 16
At Atlantic City, N.J. (HBO): Adrien Broner vs. Gavin Rees, 12 rounds, for Broner's WBC lightweight title; Johnathon Banks vs. Seth Mitchell, rematch, 10 or 12 rounds, heavyweights; Sakio Bika vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for vacant WBC interim super middleweight title; Demetrius Hopkins vs. Charles Whittaker, 12 rounds, junior middleweights; Vicente Escobedo vs. Edner Cherry, 10 rounds, junior lightweights; Rau'Shee Warren vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Jamel Herring vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Wahid Rahim vs. TBA, 4 rounds, lightweights
At Tijuana (UniMas): Alejandro Lopez vs. Jhonatan Romero, 12 rounds, vacant IBF junior featherweright title; Hanzel Martinez vs. Alejandro Gonzalez Jr., 10 rounds, bantamweights; Jose Uzcategui vs. Rogelio Medina, 10 rounds, middleweights
At Longmont, Colo.: Raul Carrillo vs. Cesar Holguin, 8 rounds, welterweights; John Ryan Grimaldo vs. Juan Santiago, 6 rounds, welterweights
At Manila: Mateo Handig Singwangcha vs. Katsunari Talayama, 12 rounds, IBF strawweight eliminator
Feb. 22
At Washington, D.C. (ESPN2/ESPN Deportes): Lamont Peterson vs. Kendall Holt, 12 rounds, for Peterson's IBF junior welterweight title
At Cabazon, Calif. (Showtime): Art Hovhannisyan vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Tureano Johnson vs. Willie Fortune, 8 rounds, middleweights
At Palm Bay, Fla. (Telemundo): Jose Nieves vs. Danny Flores, 12 rounds, bantamweights
At Ontario, Calif.: Jose Angel Beranza vs. Christopher Martin, rematch, 8 rounds, junior featherweights
At Accra, Ghana: Joseph Agbeko vs. Luis Melendez, 12 rounds, bantamweights
At Galati, Romania: Alexander Alexeev vs. Garrett Wilson, 12 rounds, IBF cruiserweight eliminator; Manuel Charr vs. Yakup Saglam, 12 rounds, heavyweights
Feb. 23
At Detroit (Showtime): Devon Alexander vs. Kell Brook, 12 rounds, for Alexander's IBF welterweight title; Cornelius "K9" Bundrage vs. Ishe Smith, 12 rounds, for Bundrage's IBF junior middleweight title; J'Leon Love vs. Bronco McKart, 10 rounds, junior middleweights
At Huntington, N.Y. (NBC Sports Net): Vyacheslav Glazkov vs. Malik Scott, 10 rounds, heavyweights; Chris Algieri vs. Jose Peralta, 10 rounds, junior welterweights; Issouf Kinda vs. Javier Loya, 8 rounds, junior welterweights; Cletus Seldin vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Karl Dargan vs. Bryan Acaba, 6 rounds, lightweights; Anthony Karperis vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Alan Gotay vs. TBA, 4 rounds, lightweights
At Liverpool, England (Wealth TV): David Price vs. Tony Thompson, 10 rounds, heavyweights; Kevin Satchell vs. Luke Wilton, 12 rounds, for Satchell's British and Commonwealth flyweight titles; Darren Hamilton vs. Steve Williams, 12 rounds, for Hamilton's British junior welterweight title; Adil Anwar vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
At Atlantic City, N.J. (gofightlive.tv): Patrick Majewski vs. Jamaal Davis, 10 rounds, middleweights; Chuck Mussachio vs. Lionel Thompson, 8 rounds, light heavyweights; Todd Unthank-May vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Anthony Prescott vs. Adrian Wilson, 4 rounds, welterweights; Joshua Reyes vs. Kenneth Brown, 4 rounds, featherweights
At Ponce, Puerto Rico: Jose Pedraza vs. Alejandro Rodriguez, 10 rounds, junior lightweights; Mario Santiago vs. Marcos Jimenez, 10 rounds, junior lightweights; Manny Siaca vs. Gundrick King, 10 rounds, middleweights
At Gdansk, Poland: Andrew Golota vs. Przemyslaw Saleta, 10 rounds, heavyweights
At London: Prizefighter: Heavyweights (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Audley Harrison, Martin Rogan, Ian Lewison, Travis Walker, TBA, TBA, TBA, TBA; Tom Stalker vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
Feb. 27
At Kawasaki city, Japan: Juan Carlos Reveco vs. Masayuki Kuroda, 12 rounds, for Reveco's "regular" WBA flyweight title