Potential Fight of the year on 9/6 in *** Segura vs Estrada
SEPTEMBER
Sept. 5
At Tokyo: Akira Yaegashi vs. Roman Gonzalez, 12 rounds, for Yaegashi's WBC flyweight title; Naoya Inoue vs. Samartlek Kokietgym, 12 rounds, for Inoue's WBC junior flyweight title; Ryota Murata vs. Adrian Luna, 10 rounds, middleweights
At Dubai: Arthur Villanueva vs. Henry Maldonado, 12 rounds, junior bantamweights; Genesis Servania vs. Jose Cabrera, 12 rounds, junior featherweights; Rey Bautista vs. Juan Jose Martinez, 12 rounds, junior lightweights
Sept. 6
At Cincinnati (Showtime): Adrien Broner vs. Emanuel Taylor, 12 rounds, junior welterweights; Lucas Matthysse vs. Roberto Ortiz, 12 rounds, junior welterweights; Andre Berto vs. Steve Upsher Chambers, 10 rounds, welterweights; Terrell Gausha vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights; Mike Perez vs. Jared Robinson, 10 rounds, junior welterweights; Rau'Shee Warren vs. Jose Luis Araiza, 10 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Jamel Herring vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Raynell Williams vs. Evan Woosley, 4 rounds, lightweights; Jamontay Clark vs. Matthew Montalvo, 4 rounds, junior middleweights; Lamont Roach Jr. vs. Rocco Espinoza, 4 rounds, lightweights
At Laredo, Texas (UniMas): Juan Diaz vs. Carlos Cardenas, 10 rounds, lightweights; Casey Ramos vs. Angel Hernandez, 6 rounds, lightweights; Alex Saucedo vs. Gary Bergeron, 6 rounds, welterweights; Juan Bryand vs. Gelacio Cruz, 4 rounds, featherweights; Brad Solomon vs. Freddy Hernandez, 10 rounds, welterweights; Egor Mekhontsev vs. Samuel Miller, 8 rounds, light heavyweights; Ivan Najera vs. Luis Cervantes, 6 or 8 rounds, lightweights; Ivan Ceron vs. Irving Tapia, 4 rounds, featherweights;
At Mexico City (beIn Sports Espanol): Juan Francisco Estrada vs. Giovani Segura, 12 rounds, for Estrada's WBO/WBA flyweight title; Alicia Ashley vs. Jackie Nava, 10 rounds, female junior featherweights
At Belfast, Northern Ireland (AWE): Kiko Martinez vs. Carl Frampton, rematch, 12 rounds, for Martinez's IBF junior featherweight title; Eamonn O'Kane vs. Virgilijus Stapulionis, 12 rounds, middleweights; Jamie Conlan vs. Daryl Basadre, 10 rounds, junior bantamweights; Marc McCullough vs. Dmitry Kirillov, 10 rounds, featherweights; Conrad Cummings vs. Robert Talarek, 6 rounds, middleweights; Jonathan Guzman vs. George Gachechiladze, 10 rounds, junior featherweights
Sept. 10
At Nakhon Ratchasima, Thailand: Amnat Ruenroeng vs. McWilliams Arroyo, 12 rounds, for Ruenroeng's IBF flyweight title
At Minsk, Belarus: Zhanat Zhakiyanov vs. Gagi Edisherashvili, 12 rounds, bantamweights
Sept. 11
At Las Vegas (Fox Sports 1/Fox Deportes): Luis Ortiz vs. Lateef Kayode, 12 rounds, for vacant WBA interim heavyweight title; Jesus Cuellar vs. Juan Manuel Lopez, 12 rounds, for Cuellar's WBA interim featherweight title
Sept. 12
At Lincoln, R.I.: Rich Gingras vs. Joey McCreedy, 8 rounds, light heavyweights; Shelly Vincent vs. TBA, 10 rounds, female junior featherweights; Nick DeLomba vs. TBA, 4 or 6 rounds, welterweights; Khiary Gray-Pitts vs. Sergio Cabrera, 4 rounds, junior middleweights; Zack Christy vs. Ethan Pena, 4 rounds, super middleweights; Antonio Mignella vs. Allan Varmall Jr., 4 rounds, cruiserweights; Ray Oliveira Jr. vs. Angel Valdez, 4 rounds, junior middleweight; Scott Sullivan vs. Moises Rivera, 4 rounds, lightweights
Sept. 13
At Las Vegas (Showtime PPV): Floyd Mayweather Jr. vs. Marcos Maidana, rematch, 12 rounds, for Mayweather's WBC/WBA welterweight title and Mayweather's WBC junior middleweight title; Leo Santa Cruz vs. Manuel Roman, 12 rounds, for Santa Cruz's WBC junior featherweight title; Miguel Vazquez vs. Mickey Bey, 12 rounds, for Vazquez's IBF lightweight title; Alfredo Angulo vs. James De La Rosa, 10 rounds, middleweights; John Molina Jr. vs. Humberto Soto, 10 rounds, junior welterweights
t Manchester, England: Scott Quigg vs. Stephane Jamoye, for Quigg's WBA "regular" junior featherweight title; Anthony Crolla vs. Gamaliel Diaz, 12 rounds, lightweights; Anthony Joshua vs. Konstantin Airich, 8 rounds, heavyweights; Scotty Cardle vs. Kirk Goddings, 10 rounds, lightweights; Sam Eggington vs. Denton Vassell, 10 rounds, welterweights; Liam Hanrahan vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights; Sam Hyde vs. TBA, 4 or 6 rounds, cruiserweights; Gamal Yafai vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior featherweights; Jack Massey vs. TBA, 4 or 6rounds, cruiserweights
t Copenhagen: Cecilia Braekhus vs. Ivana Habazin, 10 rounds, female welterweights; Erik Skoglund vs. Stefano Abatangelo, 12 rounds, light heavyweights; Klara Svensson vs. Marie Riederer, 10 rounds, female junior welterweights; Tim-Robin Lihaug vs. Simen Smaadal, 8 rounds, super middleweights; Adrian Granat vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
Sept. 16
At Philadelphia: Derrick Webster vs. Taneal Goyco, 6 rounds, super middleweights; Avery Sparrow vs. Pedro Andres, 4 rounds, featherweights; Dante Wright vs. Lionel Charles, 4 rounds, junior middleweights; Jerome Conquest vs. William Harris, 4 rounds, junior welterweights
At Tokyo: Kazuto Ioka vs. Pablo Carrillo, 10 rounds, flyweights; Ryo Miyazaki vs. Ichal Tobida, 8 rounds, junior flyweights; Malcolm Tunacao vs. Ryuta Otsuka, 8 rounds, bantamweights
Sept. 18
At Manchester, N.H.: Chris Gilbert vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Russell Lamour vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Mark DeLuca vs. Zain Shah, 6 rounds, middleweights; Brandon Berry, 4 rounds, junior welterweights
Sept. 19
At TBA, Argentina: Omar Narvaez vs. Felipe Orucuta, 12 rounds, for Narvarez's WBO junior bantamweight title
At Huntington, N.Y.: Cletus Seldin vs. Ramesis Gil, 10 rounds, junior welterweights; Alan Gotay vs. Hector Marengo, 8 rounds, lightweights; Anthony Karperis vs. Jose Valderamma, 6 rounds, junior welterweights; Issouf Kinda vs. Zack Ramsey, 8 rounds, junior welterweights; Constantin Bejenaru vs. Tyabb Beale, 6 rounds, heavyweights; John Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, lightweights
At Chester, Pa.: Joey Dawejko vs. Yohan Banks, 8 rounds, heavyweights; Tevin Farmer vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Anthony Burgin vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Fred Jenkins Jr. vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Gerald Smith vs. David Gonzales, 6 rounds, junior welterweights; Nathaniel Rivas vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Johnson Jajoute vs. Adrian Wilson, 4 rounds, junior middleweights; Jesus Barbosa vs. Anthony Abbruzzese, 4 rounds, welterweight
Sept. 20
At Mashantucket, Conn. (NBC): Thabiso Mchunu vs. Garrett Wilson, 10 rounds, cruiserweights
At Phoenix (UniMas): Andy Ruiz vs. Sergei Liakhovich, 10 rounds, heavyweights; Trevor McCumby vs. Martin Verdin, 6 rounds, light heavyweights; Shane Mosley Jr. vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Egidijus Kavaliauskas vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Oleksandr Gvozdyk vs. Lamont Williams, 6 rounds, light heavyweights; Konstantin Ponomarev vs. TBA, 10 rounds, junior middleweight; Francisco De Vaca vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Alexis Santiago vs. TBA, 10 rounds, bantamweights; Victor Castro vs. Pablo Becerra, 6 rounds, lightweights; Carlos Castro vs. Jair Quintero, 4 rounds, featherweights; Edgar Brito vs. Luis Montano, 4 rounds, junior featherweights
At Ciudad Obregon, Mexico (beIn Sports Espanol): Orlando Salido vs. Terdsak Kokietgym, 12 rounds, for vacant WBO interim junior lightweight title; Javier Mendoza vs. Ramon Garcia Hirales, 12 rounds, for vacant IBF junior flyweight title
At Guamuchil, Mexico: Carlos Cuadras vs. Jose Salgado, 12 rounds, for Cuadras' WBC junior bantamweight title
At London: George Groves vs. Christopher Rebrasse, 12 rounds, WBC super middleweight eliminator/for Rebrasse's European title; Luke Campbell vs. TBA, 8 rounds, lightweights
At Washington, DC: Hector Camacho Jr. vs. Ryan Davis, 10 rounds, middleweight; Jeff Lacy vs. Rayco Saunders, 10 rounds, light heavyweights; Henry 'Sugar Poo' Buchanan vs. Alexander Johnson, 8 rounds, light heavyweights; Kevin Rivers vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Demond Nicholson vs. TBA, middleweights; Antonio Magruder vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
At Sheffield, England: Kid Galahad vs. Tyson Cave, 12 rounds, for Galahad's Commonwealth junior featherweight title; Adam Etches vs. Samir Santos Barbosa, 10 rounds, super middleweights
At London: Bradley Skeete vs. TBA, 12 rounds, welterweights; Frank Buglioni vs. TBA, 10 rounds, super middleweights; Georgie Kean vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tom Baker vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Gary Corcoran vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
At New York: Frank Galarza vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights; Danny Aquino vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Angel Garcia vs. Trevis Hall, 6 rounds, junior lightweights; Allan Phelan vs. Francisco Arellano, 6 rounds, featherweights; Chris Galeano vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Danny Valle vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Devaun Lee vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Jordan Rodriguez vs. Angel Siguenza, 4 rounds, bantamweights
At Orlando, Fla.: Francisco Palacios vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Mike Marrone vs. Sam Tillman, 6 round, heavyweights; Carlos Negron vs. TBA, 6 rounds, heavyweights; Idel Torriente vs. Joel Vargas, 6 rounds, middleweights
SEPTEMBER
Sept. 5
At Tokyo: Akira Yaegashi vs. Roman Gonzalez, 12 rounds, for Yaegashi's WBC flyweight title; Naoya Inoue vs. Samartlek Kokietgym, 12 rounds, for Inoue's WBC junior flyweight title; Ryota Murata vs. Adrian Luna, 10 rounds, middleweights
At Dubai: Arthur Villanueva vs. Henry Maldonado, 12 rounds, junior bantamweights; Genesis Servania vs. Jose Cabrera, 12 rounds, junior featherweights; Rey Bautista vs. Juan Jose Martinez, 12 rounds, junior lightweights
Sept. 6
At Cincinnati (Showtime): Adrien Broner vs. Emanuel Taylor, 12 rounds, junior welterweights; Lucas Matthysse vs. Roberto Ortiz, 12 rounds, junior welterweights; Andre Berto vs. Steve Upsher Chambers, 10 rounds, welterweights; Terrell Gausha vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights; Mike Perez vs. Jared Robinson, 10 rounds, junior welterweights; Rau'Shee Warren vs. Jose Luis Araiza, 10 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Jamel Herring vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Raynell Williams vs. Evan Woosley, 4 rounds, lightweights; Jamontay Clark vs. Matthew Montalvo, 4 rounds, junior middleweights; Lamont Roach Jr. vs. Rocco Espinoza, 4 rounds, lightweights
At Laredo, Texas (UniMas): Juan Diaz vs. Carlos Cardenas, 10 rounds, lightweights; Casey Ramos vs. Angel Hernandez, 6 rounds, lightweights; Alex Saucedo vs. Gary Bergeron, 6 rounds, welterweights; Juan Bryand vs. Gelacio Cruz, 4 rounds, featherweights; Brad Solomon vs. Freddy Hernandez, 10 rounds, welterweights; Egor Mekhontsev vs. Samuel Miller, 8 rounds, light heavyweights; Ivan Najera vs. Luis Cervantes, 6 or 8 rounds, lightweights; Ivan Ceron vs. Irving Tapia, 4 rounds, featherweights;
At Mexico City (beIn Sports Espanol): Juan Francisco Estrada vs. Giovani Segura, 12 rounds, for Estrada's WBO/WBA flyweight title; Alicia Ashley vs. Jackie Nava, 10 rounds, female junior featherweights
At Belfast, Northern Ireland (AWE): Kiko Martinez vs. Carl Frampton, rematch, 12 rounds, for Martinez's IBF junior featherweight title; Eamonn O'Kane vs. Virgilijus Stapulionis, 12 rounds, middleweights; Jamie Conlan vs. Daryl Basadre, 10 rounds, junior bantamweights; Marc McCullough vs. Dmitry Kirillov, 10 rounds, featherweights; Conrad Cummings vs. Robert Talarek, 6 rounds, middleweights; Jonathan Guzman vs. George Gachechiladze, 10 rounds, junior featherweights
Sept. 10
At Nakhon Ratchasima, Thailand: Amnat Ruenroeng vs. McWilliams Arroyo, 12 rounds, for Ruenroeng's IBF flyweight title
At Minsk, Belarus: Zhanat Zhakiyanov vs. Gagi Edisherashvili, 12 rounds, bantamweights
Sept. 11
At Las Vegas (Fox Sports 1/Fox Deportes): Luis Ortiz vs. Lateef Kayode, 12 rounds, for vacant WBA interim heavyweight title; Jesus Cuellar vs. Juan Manuel Lopez, 12 rounds, for Cuellar's WBA interim featherweight title
Sept. 12
At Lincoln, R.I.: Rich Gingras vs. Joey McCreedy, 8 rounds, light heavyweights; Shelly Vincent vs. TBA, 10 rounds, female junior featherweights; Nick DeLomba vs. TBA, 4 or 6 rounds, welterweights; Khiary Gray-Pitts vs. Sergio Cabrera, 4 rounds, junior middleweights; Zack Christy vs. Ethan Pena, 4 rounds, super middleweights; Antonio Mignella vs. Allan Varmall Jr., 4 rounds, cruiserweights; Ray Oliveira Jr. vs. Angel Valdez, 4 rounds, junior middleweight; Scott Sullivan vs. Moises Rivera, 4 rounds, lightweights
Sept. 13
At Las Vegas (Showtime PPV): Floyd Mayweather Jr. vs. Marcos Maidana, rematch, 12 rounds, for Mayweather's WBC/WBA welterweight title and Mayweather's WBC junior middleweight title; Leo Santa Cruz vs. Manuel Roman, 12 rounds, for Santa Cruz's WBC junior featherweight title; Miguel Vazquez vs. Mickey Bey, 12 rounds, for Vazquez's IBF lightweight title; Alfredo Angulo vs. James De La Rosa, 10 rounds, middleweights; John Molina Jr. vs. Humberto Soto, 10 rounds, junior welterweights
t Manchester, England: Scott Quigg vs. Stephane Jamoye, for Quigg's WBA "regular" junior featherweight title; Anthony Crolla vs. Gamaliel Diaz, 12 rounds, lightweights; Anthony Joshua vs. Konstantin Airich, 8 rounds, heavyweights; Scotty Cardle vs. Kirk Goddings, 10 rounds, lightweights; Sam Eggington vs. Denton Vassell, 10 rounds, welterweights; Liam Hanrahan vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights; Sam Hyde vs. TBA, 4 or 6 rounds, cruiserweights; Gamal Yafai vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior featherweights; Jack Massey vs. TBA, 4 or 6rounds, cruiserweights
t Copenhagen: Cecilia Braekhus vs. Ivana Habazin, 10 rounds, female welterweights; Erik Skoglund vs. Stefano Abatangelo, 12 rounds, light heavyweights; Klara Svensson vs. Marie Riederer, 10 rounds, female junior welterweights; Tim-Robin Lihaug vs. Simen Smaadal, 8 rounds, super middleweights; Adrian Granat vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
Sept. 16
At Philadelphia: Derrick Webster vs. Taneal Goyco, 6 rounds, super middleweights; Avery Sparrow vs. Pedro Andres, 4 rounds, featherweights; Dante Wright vs. Lionel Charles, 4 rounds, junior middleweights; Jerome Conquest vs. William Harris, 4 rounds, junior welterweights
At Tokyo: Kazuto Ioka vs. Pablo Carrillo, 10 rounds, flyweights; Ryo Miyazaki vs. Ichal Tobida, 8 rounds, junior flyweights; Malcolm Tunacao vs. Ryuta Otsuka, 8 rounds, bantamweights
Sept. 18
At Manchester, N.H.: Chris Gilbert vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Russell Lamour vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Mark DeLuca vs. Zain Shah, 6 rounds, middleweights; Brandon Berry, 4 rounds, junior welterweights
Sept. 19
At TBA, Argentina: Omar Narvaez vs. Felipe Orucuta, 12 rounds, for Narvarez's WBO junior bantamweight title
At Huntington, N.Y.: Cletus Seldin vs. Ramesis Gil, 10 rounds, junior welterweights; Alan Gotay vs. Hector Marengo, 8 rounds, lightweights; Anthony Karperis vs. Jose Valderamma, 6 rounds, junior welterweights; Issouf Kinda vs. Zack Ramsey, 8 rounds, junior welterweights; Constantin Bejenaru vs. Tyabb Beale, 6 rounds, heavyweights; John Gonzalez vs. TBA, 6 rounds, lightweights
At Chester, Pa.: Joey Dawejko vs. Yohan Banks, 8 rounds, heavyweights; Tevin Farmer vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Anthony Burgin vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Fred Jenkins Jr. vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Gerald Smith vs. David Gonzales, 6 rounds, junior welterweights; Nathaniel Rivas vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Johnson Jajoute vs. Adrian Wilson, 4 rounds, junior middleweights; Jesus Barbosa vs. Anthony Abbruzzese, 4 rounds, welterweight
Sept. 20
At Mashantucket, Conn. (NBC): Thabiso Mchunu vs. Garrett Wilson, 10 rounds, cruiserweights
At Phoenix (UniMas): Andy Ruiz vs. Sergei Liakhovich, 10 rounds, heavyweights; Trevor McCumby vs. Martin Verdin, 6 rounds, light heavyweights; Shane Mosley Jr. vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Egidijus Kavaliauskas vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Oleksandr Gvozdyk vs. Lamont Williams, 6 rounds, light heavyweights; Konstantin Ponomarev vs. TBA, 10 rounds, junior middleweight; Francisco De Vaca vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Alexis Santiago vs. TBA, 10 rounds, bantamweights; Victor Castro vs. Pablo Becerra, 6 rounds, lightweights; Carlos Castro vs. Jair Quintero, 4 rounds, featherweights; Edgar Brito vs. Luis Montano, 4 rounds, junior featherweights
At Ciudad Obregon, Mexico (beIn Sports Espanol): Orlando Salido vs. Terdsak Kokietgym, 12 rounds, for vacant WBO interim junior lightweight title; Javier Mendoza vs. Ramon Garcia Hirales, 12 rounds, for vacant IBF junior flyweight title
At Guamuchil, Mexico: Carlos Cuadras vs. Jose Salgado, 12 rounds, for Cuadras' WBC junior bantamweight title
At London: George Groves vs. Christopher Rebrasse, 12 rounds, WBC super middleweight eliminator/for Rebrasse's European title; Luke Campbell vs. TBA, 8 rounds, lightweights
At Washington, DC: Hector Camacho Jr. vs. Ryan Davis, 10 rounds, middleweight; Jeff Lacy vs. Rayco Saunders, 10 rounds, light heavyweights; Henry 'Sugar Poo' Buchanan vs. Alexander Johnson, 8 rounds, light heavyweights; Kevin Rivers vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Demond Nicholson vs. TBA, middleweights; Antonio Magruder vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
At Sheffield, England: Kid Galahad vs. Tyson Cave, 12 rounds, for Galahad's Commonwealth junior featherweight title; Adam Etches vs. Samir Santos Barbosa, 10 rounds, super middleweights
At London: Bradley Skeete vs. TBA, 12 rounds, welterweights; Frank Buglioni vs. TBA, 10 rounds, super middleweights; Georgie Kean vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tom Baker vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Gary Corcoran vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
At New York: Frank Galarza vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights; Danny Aquino vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Angel Garcia vs. Trevis Hall, 6 rounds, junior lightweights; Allan Phelan vs. Francisco Arellano, 6 rounds, featherweights; Chris Galeano vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Danny Valle vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Devaun Lee vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Jordan Rodriguez vs. Angel Siguenza, 4 rounds, bantamweights
At Orlando, Fla.: Francisco Palacios vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Mike Marrone vs. Sam Tillman, 6 round, heavyweights; Carlos Negron vs. TBA, 6 rounds, heavyweights; Idel Torriente vs. Joel Vargas, 6 rounds, middleweights