Best cards of the month are both on HBO Jan 23rd with Gamboa and JuanMa Lopez headlining which if they both win will face eachother later in the year, followed by the Shane Mosley vs Berto card on the 30th with is pretty stacked.
January 8
At Glendale, Calif. (ESPN2): Roman Karmazin vs. Dionisio Miranda, 12 rounds, IBF middleweight title eliminator; Prenice Brewer vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Art Hovhannesian vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights; Andrey Fedosov vs. Lionel Butler, 6 or 8 rounds, heavyweights
January 11
At Tokyo: Juan Carlos Salgado vs. Takashi Uchiyama, 12 rounds, for Salgado's WBA junior lightweight title; Poonsawat Kratingdaenggym vs. Satoshi Hosono, 12 rounds, for Kratingdaenggym's WBA "regular" junior featherweight title
At Sydney, Australia: Anthony Mundine vs. Robert Medley, 12 rounds, junior middleweights
January 15
At Laredo, Texas (ESPN2): Fernando Beltran Jr. vs. Juan Carlos Burgos, 12 rounds, featherweights; Demetrius Andrade vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Ramon Ayala vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Alonzo Butler vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Rodolfo Gomez Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Garret Simon vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
At Manchester, England: Rob Norton vs. David Dolan, rematch, 12 rounds, for Norton's British/Commonwealth cruiserweight title; Mark Thompson vs. Kevin McIntyre, 10 rounds, welterweights; Cello Renda vs. Paul Samuels, rematch, 10 rounds, middleweights; Dezzie Higginson vs. Martin Gethin, 10 rounds, lightweights; Craig Lyon vs. TBA, 8 rounds, bantamweights; Matty Askins vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Rhys Roberts vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Joe Murray vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Stephen Foster Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Keiran Maher vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
At Yonkers, N.Y.: Jose Angel Rodriguez vs. David Toribio, 8 rounds, welterweights; Issouf Kinda vs. Franklin Gonzalez, 6 rounds, welterweights; Raul Lopez vs. Alex Nonte, 4 rounds, bantamweights; Jose Rivera vs. Miguel Diaz, 4 rounds, junior bantamweight; Nydia Feliciano vs. Norma Faris, 4 rounds, female featherweights; Adam Kownacki vs. Abdighano Bousman, 4 rounds, heavyweights; Takeshi Sato vs. Jonathan Cuba, 4 rounds, junior lightweights; Chazz McDowell vs. Alex Cooper, 4 rounds, featherweights
January 16
At Las Vegas (Fox Sports en Espanol/Fox Sports Net): Vanes Martirosyan vs. Kassim Ouma, 10 rounds, junior middleweights; Miguel Angel "Mikey" Garcia vs. Joksan Hernandez, 10 rounds, featherweights; Diego Magdaleno vs. Gerardo Robles, 8 rounds, junior lightweights
At Kampala, Uganda: Evander Holyfield vs. Francois Botha, 12 rounds, heavyweights
January 22
At Tampa: Nick Iannuzzi vs. Rommel Rene, 8 rounds, cruiserweights; Adam Jaco vs. Marcus Hall, 6 rounds, light heavyweights; Manny Woods vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Dwayne Larry Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Quinton Willis vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Marcus Willis vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Cordaro Simpkins vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Reynaldo Cepeda vs. TBA, 4 rounds, welterweights
At Boston: Danny O'Connor vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
January 23
At New York (HBO): Steven Luevano vs. Juan Manuel Lopez, 12 rounds, for Luevano's WBO featherweight title; Yuriorkis Gamboa vs. Rogers Mtagwa, 12 rounds, for Gamboa's WBA "regular" featherweight title; John Duddy vs. Juan Astorga, 8 rounds, middleweights; Pawel Wolak vs. Ishmail Arvin, 8 rounds, junior middleweights; Jorge Diaz vs. Tommy Atencio, 6 rounds, featherweights; Carlos Negron vs. Garrett Wilson, 6 rounds
At Pasay City, Philippines: Brian Viloria vs. Carlos Tamara, 12 rounds, for Viloria's IBF junior flyweight title; Donnie Nietes vs. Ivan Meneses, 12 rounds, for Nietes' WBO strawweight title
January 29
At Reno, Nev. (ESPN2): Jesse Brinkley vs. Curtis Stevens, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator; Raymond Serrano Jr. vs. TBA, 10 rounds, welterweights
At Rovigo, Italy: Nathan Cleverly vs. Antonio Brancalion, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title
At Albuquerque, N.M. (Showtime): Carlos Abregu vs. Richard Gutierrez, 10 rounds, welterweights; Archie Ray Marquez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Michael Oliveira vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Salvador Sanchez vs. TBA, 6 rounds, featherweights
At Glen Burnie, Md.: Darnell "Ding-A-Ling Man" Wilson vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
At Chicago: Donovan George vs. Phil Williams, 8 rounds, super middleweights; Kenny Galarza vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Ivan Popoca vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Ryan Smedick vs. Achour Esho, 6 rounds, welterweights; Sergio Montes De Oca vs. Sergio Cristobal, 4 rounds, junior featherweights; Antonio Avila vs. TBA, 4 rounds, lightweights; David Latoria vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Bobby Jaskierny vs. TBA, 4 rounds, lightweights
January 30
At Las Vegas (HBO): Sugar Shane Mosley vs. Andre Berto, 12 rounds, WBA/WBC welterweight unification; Lucas Matthysse vs. Vivian Harris, 10 rounds, junior welterweights; Glen Johnson vs. Yusaf Mack, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator; Sergio Mora vs. Jason Naugler, 10 rounds, middleweights; Edwin Rodriguez vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Eloy Perez vs. David Rodela, 10 rounds, junior featherweights
At Toluca, Mexico (Fox Sports en Espanol/Fox Sports Net): Jorge Arce vs. Angky Angkota, 12 rounds, for vacant WBO junior bantamweight title
At Neubrandenburg, Germany: Sebastian Sylvester vs. Pablo Navascues, 12 rounds, for Sylvester's IBF middleweight title
January 8
At Glendale, Calif. (ESPN2): Roman Karmazin vs. Dionisio Miranda, 12 rounds, IBF middleweight title eliminator; Prenice Brewer vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Art Hovhannesian vs. TBA, 6 or 8 rounds, lightweights; Andrey Fedosov vs. Lionel Butler, 6 or 8 rounds, heavyweights
January 11
At Tokyo: Juan Carlos Salgado vs. Takashi Uchiyama, 12 rounds, for Salgado's WBA junior lightweight title; Poonsawat Kratingdaenggym vs. Satoshi Hosono, 12 rounds, for Kratingdaenggym's WBA "regular" junior featherweight title
At Sydney, Australia: Anthony Mundine vs. Robert Medley, 12 rounds, junior middleweights
January 15
At Laredo, Texas (ESPN2): Fernando Beltran Jr. vs. Juan Carlos Burgos, 12 rounds, featherweights; Demetrius Andrade vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Ramon Ayala vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Alonzo Butler vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Rodolfo Gomez Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Garret Simon vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
At Manchester, England: Rob Norton vs. David Dolan, rematch, 12 rounds, for Norton's British/Commonwealth cruiserweight title; Mark Thompson vs. Kevin McIntyre, 10 rounds, welterweights; Cello Renda vs. Paul Samuels, rematch, 10 rounds, middleweights; Dezzie Higginson vs. Martin Gethin, 10 rounds, lightweights; Craig Lyon vs. TBA, 8 rounds, bantamweights; Matty Askins vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Rhys Roberts vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Joe Murray vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Stephen Foster Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Keiran Maher vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
At Yonkers, N.Y.: Jose Angel Rodriguez vs. David Toribio, 8 rounds, welterweights; Issouf Kinda vs. Franklin Gonzalez, 6 rounds, welterweights; Raul Lopez vs. Alex Nonte, 4 rounds, bantamweights; Jose Rivera vs. Miguel Diaz, 4 rounds, junior bantamweight; Nydia Feliciano vs. Norma Faris, 4 rounds, female featherweights; Adam Kownacki vs. Abdighano Bousman, 4 rounds, heavyweights; Takeshi Sato vs. Jonathan Cuba, 4 rounds, junior lightweights; Chazz McDowell vs. Alex Cooper, 4 rounds, featherweights
January 16
At Las Vegas (Fox Sports en Espanol/Fox Sports Net): Vanes Martirosyan vs. Kassim Ouma, 10 rounds, junior middleweights; Miguel Angel "Mikey" Garcia vs. Joksan Hernandez, 10 rounds, featherweights; Diego Magdaleno vs. Gerardo Robles, 8 rounds, junior lightweights
At Kampala, Uganda: Evander Holyfield vs. Francois Botha, 12 rounds, heavyweights
January 22
At Tampa: Nick Iannuzzi vs. Rommel Rene, 8 rounds, cruiserweights; Adam Jaco vs. Marcus Hall, 6 rounds, light heavyweights; Manny Woods vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Dwayne Larry Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Quinton Willis vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Marcus Willis vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Cordaro Simpkins vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Reynaldo Cepeda vs. TBA, 4 rounds, welterweights
At Boston: Danny O'Connor vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
January 23
At New York (HBO): Steven Luevano vs. Juan Manuel Lopez, 12 rounds, for Luevano's WBO featherweight title; Yuriorkis Gamboa vs. Rogers Mtagwa, 12 rounds, for Gamboa's WBA "regular" featherweight title; John Duddy vs. Juan Astorga, 8 rounds, middleweights; Pawel Wolak vs. Ishmail Arvin, 8 rounds, junior middleweights; Jorge Diaz vs. Tommy Atencio, 6 rounds, featherweights; Carlos Negron vs. Garrett Wilson, 6 rounds
At Pasay City, Philippines: Brian Viloria vs. Carlos Tamara, 12 rounds, for Viloria's IBF junior flyweight title; Donnie Nietes vs. Ivan Meneses, 12 rounds, for Nietes' WBO strawweight title
January 29
At Reno, Nev. (ESPN2): Jesse Brinkley vs. Curtis Stevens, 12 rounds, IBF super middleweight eliminator; Raymond Serrano Jr. vs. TBA, 10 rounds, welterweights
At Rovigo, Italy: Nathan Cleverly vs. Antonio Brancalion, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title
At Albuquerque, N.M. (Showtime): Carlos Abregu vs. Richard Gutierrez, 10 rounds, welterweights; Archie Ray Marquez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Michael Oliveira vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Salvador Sanchez vs. TBA, 6 rounds, featherweights
At Glen Burnie, Md.: Darnell "Ding-A-Ling Man" Wilson vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
At Chicago: Donovan George vs. Phil Williams, 8 rounds, super middleweights; Kenny Galarza vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Ivan Popoca vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Ryan Smedick vs. Achour Esho, 6 rounds, welterweights; Sergio Montes De Oca vs. Sergio Cristobal, 4 rounds, junior featherweights; Antonio Avila vs. TBA, 4 rounds, lightweights; David Latoria vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Bobby Jaskierny vs. TBA, 4 rounds, lightweights
January 30
At Las Vegas (HBO): Sugar Shane Mosley vs. Andre Berto, 12 rounds, WBA/WBC welterweight unification; Lucas Matthysse vs. Vivian Harris, 10 rounds, junior welterweights; Glen Johnson vs. Yusaf Mack, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator; Sergio Mora vs. Jason Naugler, 10 rounds, middleweights; Edwin Rodriguez vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Eloy Perez vs. David Rodela, 10 rounds, junior featherweights
At Toluca, Mexico (Fox Sports en Espanol/Fox Sports Net): Jorge Arce vs. Angky Angkota, 12 rounds, for vacant WBO junior bantamweight title
At Neubrandenburg, Germany: Sebastian Sylvester vs. Pablo Navascues, 12 rounds, for Sylvester's IBF middleweight title